Skip to content

Projekt domu oraz jego układ funkcjonalny powinien być odpowiednio dopasowany do przyszłych mieszkańców i działki budowlanej. Kiedy decyzja o budowie zostaje już podjęta, często pojawiającym się pytaniem jest: jaki projekt domu wybrać – gotowy czy indywidualny?

Gotowe projekty domów

Niewątpliwą zaletą projektów gotowych jest duży wybór oraz łatwy i szybki proces otrzymania dokumentacji projektowej. Kupno projektu gotowego jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, jednak próżno w nim szukać indywidualnych rozwiązań, dopasowanych do konkretnych potrzeb przyszłych mieszkańców. Atrakcyjna cena projektów gotowych wynika z faktu, że są one sprzedawane w setkach egzemplarzy, czego efektem jest powtarzalność budynków. Niestety – kupno samego projektu, nie jest w tym wypadku jedynym kosztem. Każdy tego typu projekt należy obowiązkowo adaptować do działki budowlanej i obowiązujących przepisów.

Indywidualne projekty domów

W przypadku projektu indywidualnego, możemy dowolnie kształtować formę, przestrzeń i dopasować budynek do potrzeb przyszłych mieszkańców, biorąc przy tym pod uwagę walory działki, ukształtowanie terenu i poziom nasłonecznienia. Inaczej mówiąc, projekt indywidualny to projekt „szyty na miarę”, gdzie na zasadzie współpracy z inwestorem projektujemy wymarzoną przestrzeń. Podczas procesu projektowego przedstawiane są indywidualne rozwiązania oraz przeprowadzane liczne konsultacje. Pracujemy w technologii BIM, dlatego nasi przyszli inwestorzy mają możliwość obejrzenia swojej inwestycji już w trakcie trwania prac projektowych i dokonywania ewentualnych zmian w projekcie na bieżąco, bez obaw, że efekt końcowy nie spełni ich oczekiwań. Jeśli chodzi o wady projektu indywidualnego są nimi niewątpliwie: wyższa cena oraz dłuższy czas opracowania dokumentacji projektowej. Z reguły wynosi on od 6 do 12 tygodni.

Budując dom marzeń (a zazwyczaj w swoim życiu budujemy tylko jeden), warto dopasować jego funkcjonalność i wygląd do własnych potrzeb, tak aby czuć się w nim po prostu komfortowo. Koszt projektu domu indywidualnego to tak naprawdę jedynie kilka procent wartości całej inwestycji.

Home » Projekt domu: indywidualny czy gotowy?

Projekt domu: indywidualny czy gotowy?